سبد خرید
منظور از اسپلیتر اسپیلاتور وی جی ای چیست

منظور از اسپلیتر اسپیلاتور وی جی ای چیست

منظور از اسپلیتر اسپیلاتور وی جی ای چیست

 

منظور از اسپلیتر اسپیلاتور وی جی ای چیست

(VGA splitter)

روزی سری به آموزشگاه کامپیوتر یکی از دوستانم زدم و به محض ورود به یکی از اتاق‌ها میزی را با شش مانیتور در هر دو طرف دیدم. یک کامپیوتر هم در سر میز برای تدریس مدرس قرار داشت. دوست مهندسم خیلی خوشحال و راضیاز این کارش به نظر می‌رسید. وقتی که علتش را پرسیدم متوجه شدم که از روش جدیدی برای اشتراک گذاری دسکتاپ خود با کارآموزانش استفاده می‌کند. یعنی به راحتی پشت سیستمش می‌نشیند و به آموزش شاگردان می‌پردازد و شاگردان هم این روش آموزش را بهتر دوست دارند. او در این روش توانسته بود ،با یک اسپلیتر وی جی ای (که بصورت عامیانه اسپیلاتور نامیده می‎شود) یک مانیتور را به چندین مانیتور دیگر ارتباط دهد.

البته روش دیگری هم وجود دارد که رایانه و یا لپ‌تاپ مدرس به ویدیو پروژکتور وصل می‌شو  و در حالیکه مدرس روبرو فراگیران نشسته است و به کلاس هم مسلط است، مطالب را از طریق رایانه روی تخته هوشمند و یا پرده نمایش آموزش می‌دهد و در نتیجه میتوانیم تصویر را از مانیتور و ویدیو پروژکتور به طور همزمان دریافت کنیم .اسپیلیتر

اسپیلیتر

اسپلیتر VGA چیست ؟

اسپلیتر VGA دستگاهی است که سیگنال وی جی ای را تکثیر می‌کند. به عبارت دیگر، یک ورودی VGA را گرفته و آن را به خروجی‌های متعدد وی جی ای کپی می‌کند. ( تصویر زیر ابتدا اتصال بدون استفاده از اسپلیتر را نشان می‌دهد و تصویر بعدی اتصال دو مانیتور از طریق یک اسپلیتر وی جی ای را نشان می‌دهد).

منظور از اسپلیتر اسپیلاتور وی جی ای چیستاستفاده از اسپلیتر

کاربرد اسپلیتر

انواع اسپیلاتور

انواع اسپیلاتور

اسپلیترهای فعال و غیر فعال وی جی ای
دو نوع اسپلیتر وی جی ای وجود دارد . اسپلیتر فعال و غیر فعال  (Active VGA splitters and passive VGA splitters). اسپلیترهای غیر فعال همانگونه که در نمونه زیر مشهود است، همچنین تحت عنوان Y-splitters or Y-adapters نیز شناخته می شوند.

اسپلیتر یک به دو
اسپلیتر یک به دو

اسپلیتر یک به دو

از طرف دیگر، اسپلیترهای وی جی ای فعال، شامل دستگاه‌های سخت افزاری هستند که برای کارکردن نیاز به برق داشته و اغلب در طرفین خروجی بیش از ۲ پورت دارند. یک نمونه از اسپیلتر وی جی ای از شرکت Kramer Electronics در زیر نشان داده شده است:

منظور از اسپلیتر اسپیلاتور وی جی ای چیستاسپلیتر فعال یا سوئیچ

چه وقت از اسپلیتر غیر فعال (کابل یک به دو ) استفاده کنیم ؟

یک اسپلیتر غیرفعال یا ( کابل یک به دو ) تنها چند مزیت نسبت به همتای فعال خود دارد . در مرحله اول، اسپلیترهای غیر فعال بسیار ارزان قیمت هستند و دوم، اینکه آنها جمع و جوراند و نیاز به برق ندارند.
متاسفانه، اسپلیترهای غیرفعال هم معایبی دارند. آنها با همه تجهیزات سازگار نیستند. به عنوان مثال، بعنوان یک اسپلیتر غیر فعال، اجازه نمی دهد که مانیتورها به درستی خود را به منبع VGA بشناساند. اسپلیتر غیر فعال، حداکثر از دو خروجی پشتیبانی می‌کند. از آنجائیکه که هیچ تقویت کننده سیگنالی وجود ندارد، خروجی ها اغلب کیفیت پایین‌تری دارند.
پیشنهاد می‌شود که از اسپلیتر غیرفعال در زمانی که دو مدل مانیتور مشابه را به خروجی اسپلیتر وصل می‌کنید و منبع برقی نیز وجود ندارد و یا کیفیت تصویر برای شما مهم نمی باشد، استفاده کنید.

چه هنگام از اسپلیتر فعال (سوئیچ ) استفاده کنیم؟

قبل از شروع این مطلب باید متذکر شد که اسم معمول و مرسوم این اسپلیتر در بازار ایران “سوئیچ وی جی ای ” است.
این سوئیچ وی جی ای مزایای بی شماری نسبت به اسپلیتر یک به دو دارد. اسپلیتر فعال وی جی ای ، می‌تواند یک پورت وی جی ای را تقریبا به هر تعداد خروجی‌ کپی نماید. علاوه بر این، یک اسپلیتر فعال خود را به عنوان یک مانیتور به رایانه معرفی می‌کند به این معنی که موضوع ناسازگاری با مدل‌های مختلف مانیتور و تجهیزات مبتنی بر وی جی ای نیز وجود ندارد.
علاوه بر این، اسپلیتر فعال وی جی، به برق نیاز دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کال های وی جی ای به این بخش سایت به پرایس  مراجعه کنید

منظور از اسپلیتر اسپیلاتور وی جی ای چیستانواع کابل های وی جی ای

نتیجه گیری :

در حالت کلی، اسپلیتر فعال برای همه کاربردها پیشنهاد می شود. در ضمن وقتی که اسپلیتر فعال یا سوئیچ را انتخاب می‌کنید اطمینان حاصل کنید که مشخصات آن با مقدار رزولوشن مورد دلخواه تان مطابقت داشته باشد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
  • تهران، خیابان جمهوری، بعد از پل حافظ، پاساژ امجد، طبقه 2، پلاک 12 ( اوج الکتریک )
  • تلفن تماس : 0216758796 – 09194073473