سبد خرید
تاریخچه دایناکورد

تاریخچه دایناکورد

شرکت Dynacord توسط آقای Werner Pinternagel در سال ۱۳۲۶ شمسی در آلمان بنیانگذاری شد. نام این شرکت از دو قسمت تشکیل شده ، قسمت اول Dyna که از ریشه یونانی است و به معنای ” قدرت” می باشد و قسمت دوم Cord که از ریشه لاتین گرفته شده و منظور از آن ” هارمونی – هماهنگی” است. هدف از این نامگذاری بدلیل اهمیت هماهنگی بین نوازنده و ادوات موسیقی است.  آقای Pinternagel نوعی آمپلی فایر را به نام Tube Amplifier (تقویت کننده لامپی – نوعی تقویت‌کننده الکترونیکی است که در ساخت آن از لامپ خلأ استفاده شده و برای افزایش دامنه سیگنال به کار گرفته می‌شود.) در سال ۱۳۲۶ شمسی مهندسی کرد که این دستگاه نقطه عطفی در تاریخ و پیشینه شرکت Dynacord محسوب می شود. بدین ترتیب نام تجاری دایناکورددر سال ۱۳۲۷ شمسی بصورت رسمی معرفی شد.

تاریخچه دایناکورد

تاریخچه دایناکورد

سالهای ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۱ شمسی

در بین سالهای ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۱ شمسی شرکت دایناکورد موفقیتهای بزرگی را در آلمان بدست آورد. این شرکت با طراحی و ارائه یک مدل محبوب از دستگاه های خود به نام سری KV به موفقیت چشمگیری دست یافت. این مدل بصورت all-in-a-box فروخته می شد و شامل یک جعبه حاوی تقویت کننده صدا بهمراه بلندگوها و با تجهیزات کامل بود که بصورت یکجا به مشتری تحویل داده می شد و از اینرو مورد استقبال بی نظیری قرار گرفت بطوریکه در طی ۲ سال تعداد ۷۰.۰۰۰ دستگاه فقط در آلمان فروخته شد.

سالهای ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۵ شمسی

در بین سالهای ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۵ شمسی علاقه و تمایل به ایجاد Echo (پژواک) و Reverberation (طنین) در اصوات باعث شد تا محصولات خاصی با برند Echocord متولد شوند که بعدها از آن تحت عنوان “سری طلایی تقویت کننده های صوتی” یاد می شد.

سالهای ۱۳۳۷ تا ۱۳۳۸ شمسی

در واقع سال ۱۳۳۷ شمسی سال توسعه شرکت Dynacord بود. در این سال سفارشات خارجی از سراسر دنیا به این شرکت روانه شد و بازار بین المللی هرچه بیشتر با این شرکت آشنا گردید. در همین سال بود که این شرکت جهت توسعه فضای تولید، افزایش تجهیزات و خطوط تولید، به شهر Straubing در آلمان نقل مکان نمود.

دهه ۱۳۴۰ شمسی

در این دهه شرکت Dynacord در سطح جهان مطرح شده و تولیدات بصورت انبوه به همه مشتریان ارائه می شود. اولین کاتالوگ محصولات چاپ می شود. نمونه کارهای تولید شده توسط شرکت بهمراه انواع تقویت کننده ها با سیستم Echo و Reverberation در اختیار علاقمندان قرار گرفت و بازهم توسعه و پیشروی در بازار موجب خلق تقویت کننده های صوتی جدیدی به نام سری Eminent شد که دومین نقطه عطف در تاریخ این شرکت است زیرا که موجب تحولی عظیم در صنعت ساخت موزیک تلقی می شود.

سال ۱۳۴۲ شمسی

این سال در شرکت Dynacord ، سال گذار از سیستم Acoustic bass به سیستم Electronic bass است. در این سال مدیران و طراحان شرکت به این نتیجه رسیدند که باید تقویت کننده صوتی با قابلیت دریافت و تلفیق اصوات بَم تولید کنند و بهمین دلیل تقویت کننده Bass King با پنج مرحله تلفیق صوت و سه ورودی صوتی تولید شد که مخصوص گیتار بَم طراحی شده بود.

سال ۱۳۴۴ شمسی

در این سال گیتار معروف Dynacord Cora توسط شرکت Dynacord با طراحی بسیار منحصر به فرد و فقط در تعداد ۱۳۰ عدد ساخته و به دنیای آلات موسیقی معرفی شد، همان گیتاری که هر کلکسیونری در جهان آرزوی داشتن آن را داشت.

سال ۱۳۴۷ شمسی

سال ۱۳۴۷ شمسی سال اتحاد شرکت Dynacord با بزرگترین رقیبش یعنی شرکت Echolette است و نتیجه این اتحاد باعث تولید محصولاتی همچون: Mixing Consoles ، Power Amplifiers و سیستم های HiFi Loudspeakers گردید و کیفیت و کارایی خاص این محصولات دوباره دنیای موسیقی را با حیرت مواجه نمود.

دهه ۱۳۵۰ شمسی

در این سال شرکت Dynacord تقویت کننده مدل Gigant II mixer amplifier را معرفی نمود که در نوع خودش بسیار مهم بود و در این دهه مورد توجه همگان قرار داشت و خاصّه جهت کنترل اصوات در ارکستر و صدای خواننده ها طراحی و تولید شد، این تکنولوژی برای کنترل سیستم های صوتی عظیم و همینطور برای کنترل اصوات خوانندگانی که بصورت دسته جمعی هنرنمایی می کردند، طرفداران زیادی داشت.

سال ۱۳۵۱ شمسی

در این سال مسابقات تابستانی المپیک با میزبانی آلمان در مونیخ برگزار شد و در طی مسابقات از تولیدات شرکت دایناکورد استفاده شد.

سال ۱۳۵۴ شمسی

در این سال همه دستگاه های تقویت صوت شرکت Dynacord مجهز به ترانزیستور شده و لامپهای خلأ حذف شدند و در نتیجه این تغییر باعث کاهش تولید گرما در دستگاه شد زیرا تجهیزات سنگین دستگاه مبدل که همراه دستگاه بود بطور کامل از بین رفتند.

سال ۱۳۵۷ شمسی

در این سال دستگاه ایجاد طنین صوتی با مدل DRS78 که اولین مدل دیجیتالی قابل حمل با قیمت مناسب است، در سراسر جهان توزیع شد.

دهه ۱۳۶۰ شمسی

در این سال هم تجهیزات و تولیدات تقویت کننده اصوات Dynacord در طی مسابقات تابستانی المپیک در دهکده المپیک شهر مسکو در روسیه بکار گرفته شدند.

سال ۱۳۶۳ شمسی

در این سال شرکت Dynacord با معرفی محصول خود به نام Percuter پا به عرصه تولید و توزیع تجهیزات درام های دیجیتالی  (Digital Drum) گذاشت.

سال ۱۳۶۵ شمسی

در این سال شرکت Dynacord با معرفی – درام دیجیتالی پیشرفته – به نام ADDone (Advanced Digital Drum) بعنوان برترین شرکت در این زمینه شناخته شد.

در همین سال هم بود که این شرکت از تولید تجهیزات صوتی قابل حمل بسوی طراحی و تولید تجهیزات و تکنولوژی صوتی پیشرفته تغییر مسیر داد.

دهه ۱۳۷۰ شمسی

در سال ۱۳۷۲ شمسی سری پردازشگرهای کنترل کننده سیستم های بلندگو وارد بازار شدند. این سری مجهز به سیستم Electrostatic Discharge (تخلیه الکترواستاتیک) است که تخلیه الکترواستاتیک را از ۲۰% تا کمتر از ۱% کاهش می دهد.

سال ۱۳۷۳ شمسی

در این سال تقویت کننده های Linear Precision Power توسط شرکت Dynacord ظهور پیدا کردند که معیار جدیدی برای تکنولوژی انواع آمپلی فایر محسوب می شدند.

سال ۱۳۷۵ شمسی

در این سال شرکت Dynacord سیستم آلفا (Alpha system) را عرضه نمود. این سیستم مخصوص تقویت کننده های صوتی در دیسکو ها و کلوپ های موزیک طراحی شده بود.

سال ۱۳۷۶ شمسی

در اواخر دهه ۱۳۷۰ شمسی شرکت Dynacord اولین نسل از میکسرهای all-in-one را بهمراه صفحه کلید جدید به نام PowerMate طراحی می کند. بخاطر طراحی خاص و توانایی های این محصول، میکسرهای ساخت این شرکت بعنوان استاندارد در این صنعت شناخته می شوند.

دهه ۱۳۸۰ شمسی

شرکت dynacord هزاره سوم را با ۴۰۰ پرسنل در آلمان شروع می کند و تا سال ۱۳۸۱ تعداد آن را به بیش از ۵۰۰ نفر می رساند. بعد از سالها فروش و نصب تولیدات آنالوگ از سری های DEM که همواره با موفقیت روبرو بود، حالا نوبت رونمایی از خانواده  Promatrix رسیده که بهترین کیفیت صدا را توسط پردازشگرهای دیجیتالی از طریق حذف اصوات مزاحم ارائه می دهد. این سیستم بصورت یکپارچه بوده و برای فضاهایی که نیاز به نصب همیشگی سیستم صوتی حرفه ای دارند مناسب می باشد. همانند: ورزشگاه ها، فرودگاه ها، هتل ها، ساختمان های تجاری و آموزشی و غیره.

سال ۱۳۸۴ شمسی

معرفی تقویت کننده های قدرت سری H نشان دهنده یک فصل جدید در تاریخ تقویت کننده های حرفه ای با کارایی بالا است. برای سال ها، تقویت کننده های قدرت از Dynacord در سیستم های صوتی بزرگ و خیلی بزرگ نصب شده و در سراسر جهان از جمله Joe Cocker، Santana، Al Jarreau، George Benson، Toto مورد استفاده قرار گرفته اند. این نسل جدید نه تنها تکنولوژی پیشرفته کلاس H را برجسته می کند، بلکه به سرعت تبدیل به یک اصطلاح برای کارایی، قابلیت اطمینان و عملکرد صوتی می شود. برای اولین بار در تاریخچه محصول Dynacord، ماژول های کنترل از راه دور امکان نظارت کامل بر سیستم و کنترل از راه دور را با توابع DSP همراه با فیلتراسیون فوق العاده دقیق FIR و الگوریتم های بهینه سازی شده برای حفاظت از بلندگو به همراه داشت. نرم افزار جدید IRIS-Net نظارت و کنترل کل سیستم صوتی شبکه را از طریق رابط کاربر گرافیکی روی یک کامپیوتر که به شبکه متصل شده تحت نظارت قرار داده است.

سال ۱۳۸۵ شمسی

در این سال Dynacord بخشی از شرکت سیستم های امنیتی Bosch می شود. فضا و تجهیزات تولید در Straubing به طور مداوم گسترش یافته و با توجه به دستورالعمل تولید سیستم بوش (BPS) سازماندهی شد. سالن جدیدی جهت نمایش تولیدات جدید راه اندازی می شود که یکی از بزرگترین سالن های اندازه گیری صوتی در جهان است و مدت زمان بازنگری در شرایط واقع بینانه کمتر از یک ثانیه برای انواع اندازه گیری ها است.

سال ۱۳۸۸ شمسی

در این سال شرکت Dynacord محصولات جدیدی را معرفی می کند که در سال های آینده بر بازار تاثیر خواهد گذاشت. در سراسر جهان، سیستم های صوتی PROMATRIX 8000 برای PA، ProSound و AV در استادیوم های متعدد، فرودگاه ها نصب شده و فراگیرتر می شود و اغلب در ترکیب با تقویت کننده سری SL و تقویت کننده های چند کاناله DSA، که دارای فن آوری Variable Load Drive هستند بکار گرفته می شود. همان سال، سیستم دیجیتالی کنترل کننده صوتی ماتریس P64 و کابین مانیتور CXM 15، در جشنواره های مختلف از جمله Bluetone و Jazz an der Donau راه اندازی شده است.

دهه ۱۳۹۰ شمسی

در سال ۱۳۹۰ شمسی شرکت Dynacord با استفاده از سری CMS، دوره ای را که در زمینه میکسر های با کیفیت بالا تنظیم کرده است دنبال می کند. با مجموعه ای از ویژگی های برجسته، خانواده محصولات نیمه حرفه ای استودیویی را جهت مواردی  مانند ضبط زنده و استودیویی، پخش و موسیقی متن را ارائه می دهد. سه سال بعد، PM 502 که از آن بعنوان دستگاه همه کاره یاد     می شود گسترش می یابد. ساختار ورودی PM 502 همراه با تمام ویژگی های برجسته و نوع اتصال، این میکسر را در قالب بسیاری از تجهیزات مربوط به تاسیساتی همچون: باشگاه های کوچک، سالن ها، بوتیک ها، کافه ها و لابی ها، کلیساها، مساجد و طیف گسترده ای از موارد مشابه، قرار می دهد.

سال ۱۳۹۱ شمسی

شرکت Dynacord با معرفی سیستم های بلندگوهای آرایه ای عمودی (Vertical Line Array) خود، بالاترین استانداردها را از لحاظ عملکرد صوتی، ایمنی عملیاتی و قابلیت اطمینان ارائه می کند که مختصّ محصولات ساخته شده در آلمان است. خانواده این نوع بلندگوها یک راه حل قانع کننده برای مفاهیم تقویت صدا در برنامه های موسیقی زنده و تاسیسات ثابت را نشان می دهد. Woofer هایی که بصورت عمودی آرایش شده اند به کاربران این اطمینان را می دهند که حتی در محیط هایی که آکوستیک ندارند نیز می توانند اصوات را بوضوح بشنوند.

سال ۱۳۹۳ شمسی

شرکت Dynacord یک مانیتور هوشمند چند منظوره و همه کاره به نام AXM 12A را ارائه می دهد که می تواند برای نظارت و پایش وظایف مورد استفاده قرار گیرد. مانیتور با توجه به SPL بالا (حداکثر ۱۲۸ دسی بل) و یک DSP یکپارچه برای عملکرد بهینه طراحی شده و این در حالی است که ابعاد کوچک و وزن کم این مانیتور، کار حمل و نقل آن را براحتی امکان پذیر نموده است.

سال ۱۳۹۴ شمسی

شرکت Dynacord در این سال سیستم EN54 را طبق گواهی PROMATRIX 6000 معرفی می کند. PROMATRIX 6000 به سرعت و به آسانی مشخص و پیکربندی شده و با صرفه جویی در مصرف برق خود، آنرا کاملا بهینه می سازد، PROMATRIX 6000 یک استاندارد جدید را در زمینه سیستم های تلفیقی و سیستم های هشدار صوتی بوجود آورده است. معماری مدولار (Modular) بسیار انعطاف پذیر، این سیستم را به عنوان یک سیستم کامل برای سیستم های کوچک و متوسط مانند مجتمع های ورزشی، هتل ها و سالن های آموزشی تبدیل نموده است.

سال ۱۳۹۶ شمسی

در این سال شرکت Dynacord سری های L و C که تقویت کننده های صوتی ۲ کاناله هستند را به بازار عرضه می کند که در پی آن تحسین همه مهندسین و کارشناسان این صنعت را در جهان بدنبال داشت، با اعلام این خبر در نمایشگاه InfoComm در همین سال عنوان بهترین سازنده تقویت کننده های صوتی و ویدئویی به شرکت Dynacord تعلق پیدا کرد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
  • تهران، خیابان جمهوری، بعد از پل حافظ، پاساژ امجد، طبقه 2، پلاک 12 ( اوج الکتریک )
  • تلفن تماس : 0216758796 – 09194073473